Více než 150 lidí dosud zadržela běloruská policie během dalšího z pravidelných nedělních protestů v Minsku proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na údaje místní lidskoprávní skupiny Viasna.
Na videích zveřejněných na službě Telegram bylo vidět, jak maskovaní příslušníci bezpečnostních sil odvádějí demonstranty do přistavených minibusů. Uvedený počet zadržených (přes 150) zaznamenala Viasna jen do 17:00 místního času.
Masové protesty proti Lukašenkovu spornému znovuzvolení v srpnových prezidentských volbách trvají už více než tři měsíce. Podle opozice byly volby zfalšované a jejich skutečnou vítězkou je Sviatlana Cichanovská, která po volbách opustila Bělorusko a uchýlila se do Litvy.
Opozice změnila taktiku
Běloruská policie přitvrdila v posledních týdnech zásahy vůči demonstrantům, přičemž zadržela stovky osob. Bránila přitom shromažďování protestujících v centru metropole Minsk.
Opozice proto změnila svou taktiku a vyzvala oponentů Lukašenka, aby se shromažďovali po menších skupinách v každém obvodu hlavního města.
Demonstranti se v neděli scházeli v obytných čtvrtích Minska a postupně vytvářely větší protestní pochody. Mnozí účastníci mávali bílo-červeno-bílými vlajkami, které se staly symbolem běloruské opozice píše agentura DPA.
Policisté je podle nezávislého serveru TUT.by rozprášili za slzným plynem, obušky a ohlušujúcimi granáty. Vůči demonstrantům zasahovali i ve vnitrobloku bytových domů.
Dvě desítky shromáždění
Na ulicích Minska střeženy stovky neuniformovaných příslušníků ministerstva vnitra. Rozsáhlé části centra města byly ohrazené policejními zátarasy.
Úřady uzavřely šest stanic metra a vypnuli mobilní internet, aby zabránili shromažďování demonstrantů. Některé čtvrti údajně zůstaly i bez dodávek elektřiny.
Podle zpráv místních médií se v neděli v různých částech Minska konaly asi dvě desítky protestních shromáždění. Podobné demonstrace proběhly iv dalších běloruských městech.
Protesty proti Lukašenkovu režimu, zadržování politických vězňů, brutalitě policie a svévoli úřadů vypukly po vyhlášení oficiálních výsledků prezidentských voleb z srpna a pokračují do dnešního dne. Mají přitom různou formu – od masových pochodů a shromáždění přes pravidelné akce seniory, studenty či lékařů po protesty jednotlivců.